Skutki przewlekłego stresu

W obecnych czasach coraz więcej ludzi doświadcza stresu. Czynników powodujących stres jest wiele: od presji otoczenia do obaw o finanse. Skutki długotrwałego stresu są rujnujące dla organizmu człowieka. Warto sobie to uświadomić i spróbować z nim walczyć.

Przewlekły stres jest związany z nadmiernym wydzielaniem kortyzolu – hormonu zmniejszającego stężenie dopaminy i serotoniny – neuroprzekaźników, które w dużej mierze odpowiadają za samopoczucie, pozytywne nastawienie oraz motywację do działania. Długotrwałe narażenie na stres może powodować osłabienie chęci do pokonywania przeszkód dnia codziennego czy obniżenie poziomu motywacji. Stres wywołuje szereg objawów psychosomatycznych od strony każdego układu. Podnosi się ciśnienie krwi, zwiększa się napięcie mięśni, rozszerzają się źrenice, przyspiesza częstotliwość bicia serca. W ustach odczuwana jest suchość, może wystąpić wzrost temperatury ciała, następuje obfitsze pocenie się oraz drżenie rąk. Pozostanie w takim stanie przez dłuższy okres czasu powoduje u człowieka szereg schorzeń: cukrzycę, nadciśnienie, zespół jelita drażliwego, zwiększa się ryzyko zawału oraz pojawienia się chorób autoimmunologicznych. Zmniejsza się odporność organizmu, a przez to zwiększa jego podatność zachorowania na przeziębienia. Powoduje zaburzenia koncentracji, zaniki pamięci, prowadzi do zaburzeń w obrębie układu nerwowego. Zwiększa ryzyko popadnięcia w depresję, prowadzi do bezsenności i ogólnego osłabienia organizmu. Obniża komfort życia, skłania do myśli samobójczych.

Walczyć ze stresem można w różny sposób w zależności od jego nasilenia. Warto zmienić styl życia, rozpocząć aktywność fizyczną czy jeść zdrowe produkty. Można spróbować pić herbaty działające uspokajająco np. wyciąg z melisy. Powinno się unikać używek. Należy zapewnić równowagę pomiędzy pracą a wypoczynkiem. Warto wprowadzić również aromaterapię z wykorzystaniem naturalnych olejków bądź świec zapachowych z dodatkiem lawendy, melisy, mięty czy kwiatu pomarańczy. Można również spróbować jogi bądź mindfulness, czyli techniki pozwalającej skupić się na danej chwili. W przypadkach bardziej radykalnych i wymagających specjalistycznej pomocy, warto się zwrócić do lekarza psychiatry bądź psychoterapeuty.