Skąd wziąć pieniądze?

pieniadze

To ciekawe, ale według statystyk wyszukiwarek, to pytanie jako najczęstsze pojawia się w sieci, a zarazem najczęstsze, które pozycjonuje wszystkie blogi finansowe. To normalne, życie kosztuje, pieniądze szybko się rozchodzą, a my odczuwamy ich nieustanny niedobór. Większość Polaków żyje od pierwszego do pierwszego, a wiedza o finansach jest praktycznie żadna. W końcu w szkole nikt nam nie tłumaczy, czym jest budżet domowy i jak zarządzać swoimi pieniędzmi. Jak to jest z tymi finansami?

Spłać długi

Serio, gdy wpiszesz pytanie w wyszukiwarkę, zapewne pierwsze, co ci się wyświetli to dziesiątki firm pożyczkowych, które zaoferują ci chwilówkę od ręki. Tak, skąd wziąć pieniądze? Pożyczyć, to takie proste. Tylko nikt przecież nie wyświadczy ci przysługi, a to, że pożyczkę trzeba oddać to dopiero pierwszy odcinek problemu, bo po nim następuje kolejny. Nikt, ale to nikt nie pożyczy nam pieniędzy za darmo i oddać musimy nie tylko to, co pożyczyliśmy, ale dużo więcej: marża, odsetki, prowizja czy kara za monit lub przypomnienie o terminie spłaty. To powód, dla którego, dopóki masz pożyczki i długi, nie będziesz miał pieniędzy i pogódź się z tym. Pierwszy krok, to jak najszybsze pozbycie się długów.

Wstąp również na www.obiektywnie.pl, żeby zgarnąć jeszcze więcej informacji finansowych.

Ale ja nie mam z czego…

Właśnie tu tkwi kolejny błąd myślenia. Zwyczajnie, nie wiesz czy masz czy nie masz z czego, bo nie masz wiedzy na temat swojego budżetu domowego. To od niego zaczynasz troszczenie się o swoje pieniądze. To nic skomplikowanego. Starczy kartka papieru. Po jednej stronie spisujesz wszystkie dochody, te które otrzymujesz systematycznie, a po drugiej koszty. W tym momencie przyda ci się znajomość hierarchii potrzeb. Jeśli chcesz mieć pieniądze musisz nauczyć się, czym jest prawdziwa potrzeba, a czym zwykła zachcianka. Dobry budżet powinien się spinać, czyli po opłaceniu wszystkiego, co konieczne i pokryciu kosztów życia, powinno ci coś zostawać. Budżet się nie spina?

Masz dwa wyjścia

Tak, dokładnie, jeśli twój budżet się nie spina, masz dokładnie dwa rozwiązania. Po pierwsze, maksymalnie ścinaj koszty, czyli szukaj oszczędności w twoim budżecie. Nie ma na czym oszczędzać? To jest kolejne rozwiązanie: maksymalnie zwiększ dochody. Jeśli brakuje ci na życie, nawet to podstawowe to oznacza, że zwyczajnie zbyt mało zarabiasz i musisz jak najszybciej pomyśleć o zmianie pracy lub znalezieniu czegoś dodatkowego, co przyniesie ci dochód.  

Oszczędzanie

Tak, jeśli chcesz mieć pieniądze, musisz zacząć je oszczędzać. To kolejny krok do odpowiedzi, skąd brać pieniądze. Najważniejsze jest bezpieczeństwo finansowe, dlatego przed tobą dwa ważne cele: fundusz awaryjny i poduszka bezpieczeństwa finansowego. Ten pierwszy chroni cię przed wpadnięciem w długi, jeśli pojawia się nieoczekiwane wydatki, a ten drugi daje ci spokojny czas, na przykład pół roku, które zyskujesz, w razie gdybyś stracił podstawowe źródło dochodów. Takie oszczędności na koncie poprawiają przede wszystkim twoją psychikę, bo zyskujesz spokój i stabilizację, a przede wszystkim pewność siebie: skoro wiesz, że umiesz zaoszczędzić, to znaczy, że możesz wszystko, bo pieniądze cię lubią i znasz się na nich.

Inwestowanie

Znajomość zasad finansowych to także umiejętność inwestowania, czyli lokowania nadwyżek finansowych w taki sposób, że będą przynosiły ci kolejne dochody. Inwestowanie wymaga określonych umiejętności i zawsze wiąże się z ryzykiem utraty części, a nawet całości kapitału dlatego, zanim zaczniesz, dobrze sprawdź, w co „wchodzisz”. Inwestowanie to nie tylko zarabianie, ale też spore wyzwanie i doskonała zabawa.