Czy popularne diety są zdrowe i bezpieczne?

Diety i catering pudełkowy w Polsce to ogromny i dochodowy rynek. Coraz więcej influencerów reklamuje różne diety a firmy cateringowe włączają do oferty diet pudełkowych diety ketogeniczne, bezglutenowe, wysokobiałkowe, niskoenergetyczne i wiele innych.

Co warto wiedzieć o najpopularniejszych dietach odchudzających?

To rodzi pewne zagrożenia, ponieważ stosowanie diet specjalistycznych powinno mieć nie tylko sztywno określony cel, ale przede wszystkim powinno być skonsultowane z lekarzem.

O ile stosowanie diety bezglutenowej czy bez laktozy u osób zdrowych nie jest negatywne dla zdrowia, to zdecydowanie się na coraz popularniejszą ostatnio dietę ketogeniczną można uznać nawet za zagrożenie dla zdrowia, jeśli się nie ma o tym pojęcie.

Zacznijmy od początku. W sklepach powstają działy bezglutenowe, bio i bez laktozy. Wielu celebrytów mówi o glutenie czy laktozie jak o czymś bardzo złym i stawia to na równi z niezdrowymi fast-foodami. Prawda jest jednak nieco inna. Produkty bezglutenowe powstały dla osób, których organizm nie potrafi strawić glutenu. Tak samo jest z laktozą. Stosowanie diety bezglutenowej przez osoby całkowicie zdrowej nie ma ani pozytywnego, ani negatywnego wpływu na zdrowie. Jest to zwykłe „widzimisię” tych osób.

W przypadku diet specjalistycznych sytuacja jest zgoła odmienna. Niestety widać niepokojący trend stosowania diety ketogenicznej, która polega na spożywaniu ogromnej ilości tłuszczy zamiast węglowodanów. Jest to dieta dla profesjonalnych kulturystów przygotowujących się do zawodów sportowych, osób które chcą schudnąć (nie jest to zbyt bezpieczne a przynajmniej trzeba bardzo mocno zwracać uwagę na swój stan zdrowia) oraz w przypadku niektórych chorób takich jak insulinoodporność.

Więcej artykułów o zdrowym odżywianiu przeczytasz w serwisie podwieczorek.pl.

Podsumowanie wpisu o tym czy popularne diety są zdrowe?

Podsumowując, stosowanie diet specjalistycznych pozytywnie wpłynie na efekty i założenia tylko w przypadku odpowiedniej konsultacji z lekarzem i dietektykiem oraz posiadania odpowiedniego, dobrze przemyślanego celu sportowego lub sylwetkowego.