Jak powinni odżywiać się sportowcy, biznesmeni i osoby chcące wygrywać?

Na samym początku warto zaznaczyć, że zdrowe i prawidłowe odżywianie powinien stosować każdy z nas, a nie tylko sportowcy. Odpowiednie odżywianie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, a u sportowców ma to ogromne przełożenie na wyniki, które osiągają podczas zawodów. Zdrowie jest bardzo ważne, a w dużej mierze ma to wpływ na nasze samopoczucie i sprawność fizyczną.

Odżywianie u osób chcących odnosić sukcesy

Osoby chcące odnosić sukcesy powinny organizmowi dostarczać odpowiednią ilość kalorii jak i bogatych składników. Np. sportowcy powinni mieć prawidłowo rozpisany jadłospis, który jest sporządzony przed dietetyka. Jednak można również wybrać jeden z wielu gotowych jadłospisów przygotowanych przez portal www.kulinarna.pl. W wielu przypadkach najważniejsza jest kaloryczność diety.

Jak zatem obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne ?

Do obliczenia służy w internecie w prosty sposób kalkulatora do obliczania kalorii lub obliczyć zapotrzebowanie energetyczne . Sportowcy biorące udział w aktywności fizycznej podczas treningów, tracą więcej energii tym samym tracą zbędne kilogramy. Osoby, które mają zwiększoną aktywność fizyczną, należy skonsultować się z dietetykiem, który pomoże w ułożeniu odpowiednią kaloryczność.

Jakie składniki powinny występować w diecie sportowca?

Zbilansowana dieta dla sportowca powinna zawierać składniki, które są niezbędne dla sportowca czyli:

  • BIAŁKO, jest najważniejszym składnikiem budulcowym organizmu. Dlatego sportowcy muszą go dostarczać niezbędną ilość. Utrata białka występuje, podczas wysiłku fizycznego a jego przydatność powinno się uwzględniać na kg masy ciała do 2 gramów.
  • TŁUSZCZE a zwłaszcza wielonienasycone, kwasy tłuszczowe z grupy omega 3.
  • WĘGLOWODANY, są najlepszym źródłem energii dla mięśni, które intensywnie pracują.
  • WITAMINY, SKŁADNIKI MINERALNE, są potrzebne przy wysiłku fizycznym, zwłaszcza gdy się pocimy i wtedy tracimy cenne składniki odżywcze.

Dieta sportowca powinna zawierać produkty bogate  w naturalne antyoksydanty czyli witaminy takie jak: C, E, B, A, żelazo, cynk, miedź, sód, wapń, potas, magnez.

Jak więc widać dieta sportowca powinna być  zdrowa i odpowiednio zbilansowana i odpowiednio dobrana do płci, wieku i od rodzaju sportu jakiego będziemy uprawiać. Powinna opierać się na dobrych, świeżych produktach i nie powinno się stosować przetworów wysoko przetworzonych. Pamiętajmy, że używki nie wchodzą w ogóle w grę.