Smartwatche z czujnikiem tlenu: jak działają i do czego mogą się przydać w codziennym życiu?

Closeup of the screen of a smartwatch

Smartwatch stał się czymś więcej niż tylko przedłużeniem telefonu, z funkcjami, które pomagają nam pozostać aktywnymi i dbać o nasze zdrowie: dowiedz się, co może dla Ciebie zrobić czujnik tlenu.
Jak wiele rzeczy można zrobić za pomocą smartwatcha i jakie są jego funkcje? To niesamowite, że najlepsze smartwatche, które są noszone na nadgarstku jak zwykły zegarek, mogą zastąpić smartfon na wiele sposobów. Ale co najważniejsze, oferują one mechanizmy, które utrzymują nas w aktywności i poprawiają nasze zdrowie.
Najnowszym trendem, który mamy na nadgarstku jest pomiar poziomu nasycenia krwi tlenem. Czujnik tlenu we krwi lub pulsoksymetr jest tematem tego artykułu, zamierzamy powiedzieć, co to jest pojęcie saturacji i jakie korzyści przynosi nam możliwość poznania jego wartości w czasie rzeczywistym. Oczywiście przyglądamy się też najciekawszym urządzeniom, które możemy kupić już teraz.

Co to jest saturacja krwi tlenem i jaki jest jej normalny procent?

Krótka odpowiedź brzmi: nasycenie krwi tlenem to test mierzący ilość tlenu w krwiobiegu. A skąd się on bierze? Z oddychania: nasze płuca wdychają tlen, który następnie trafia do krwi, gdzie łączy się z czerwonymi krwinkami i jest rozprowadzany po całym organizmie.
Optymalny poziom zapewnia, że komórki otrzymują odpowiednią ilość tlenu, a organizm funkcjonuje jak najlepiej. Jest to mierzone jako wartość procentowa zwana SpO2, która musi mieścić się w przedziale 95-100, aby można było uznać ją za normalną.
Gdy wartość ta spada poniżej 90 %, dochodzi do hipoksemii, która ma różne negatywne konsekwencje dla naszego organizmu. Jeśli odsetek ten jest niższy niż 80, to mamy do czynienia z poważniejszym problemem, określanym jako ciężka hipoksemia.
Kiedy spadnie poniżej tych wartości procentowych, możemy mieć do czynienia z takimi problemami jak zawroty głowy, nieprawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego, dezorientacja, kołatanie serca, skurcze mięśni lub osłabienie. Może to być spowodowane spłyceniem oddechu, zbyt małą ilością tlenu w miejscu, w którym się znajdujemy (występuje na dużych wysokościach), chorobami płuc, a nawet bezdechem sennym.

Jak zmierzyć saturację krwi na nadgarstku za pomocą smartwatcha lub pulsoksymetru?

Posiadanie osobistego urządzenia, które ostrzega nas, że coś jest nie tak, jest bardzo ważne i wskazane, ale nie możemy się zmęczyć powtarzaniem, że należy koniecznie udać się do lekarza, aby uzyskać dokładniejszą diagnozę, jak również niezbędne leczenie.
Istnieją specjalne produkty, takie jak pulsoksymetry, które opierają swoje działanie na kolorze krwi: im więcej tlenu, tym jest ona bardziej przejrzysta. Z tego powodu muszą być stosowane na półprzezroczystych obszarach skóry, dlatego najczęściej są wykonywane na palcu.
Systemy znajdujące się w smartwatchach i opaskach na rękę są bardzo podobne do pulsoksymetrów, choć pobierają informacje z górnej części nadgarstka. Proces ten przebiega w następujący sposób.
1. Wyświetlane jest światło czerwone i podczerwone.
2. Krew natleniona pochłania promieniowanie podczerwone, a krew odtleniona – czerwone.
3. Zintegrowane fotodiody mierzą ilość odbitego światła.
4. Specjalne algorytmy obliczają kolor krwi.

Dla kogo są przydatne takie smatwatche?

W smartwatchach czy opaskach aktywności fizycznej jego użyteczność często sięga dalej i jest wykorzystywany do pomiaru poziomu tlenu podczas sesji sportowych, u osób z problemami oddechowymi czy w analizie naszego snu.
1. Sportowcy.
Szczególnie interesujące w sportach, które odbywają się na wysokościach, gdzie nasycenie tlenem drastycznie spada i konieczna jest wyczerpująca kontrola. Interesujące jest również monitorowanie ilości tlenu we krwi podczas sesji wytrzymałościowych lub o dużym wysiłku; jeśli spada ona zbyt nisko, może być wskazane zmniejszenie intensywności ćwiczeń.
2. Osoby z problemami układu oddechowego.
Jeśli cierpisz na choroby płuc, samodzielne monitorowanie poziomu tlenu może być bardzo pomocne w określeniu stopnia ataków astmy i uniknięciu poważniejszych problemów.
3. Analiza snu.
Te czujniki Sp02 mogą być bardzo przydatne do analizy jakości Twojego snu. W wielu przypadkach do smartwatcha dołączona jest aplikacja, która odzwierciedla dane zebrane podczas snu i może wykryć ewentualny bezdech. Niektóre modele mogą nawet uruchamiać wibracje, jeśli poziom tlenu we krwi spadnie poniżej standardowych wartości.